Napjaink égető problémája nem csak a klímaváltozás, hanem a meredeken emelkedő energiaárak is. E sürgető kérdések rendezésére születtek meg előbb az EU-s majd a magyar energiafogyasztás csökkentést és környezetszennyezés megelőzését célzó jogszabályok is.
A jogszabályok értelmében kiállított energetikai tanúsítvány egy igazoló okirat, mely megmutatja, hogy az adott építmény energiafelhasználás szempontjából mennyire takarékos vagy pazarló. Az eredmények külön jogszabály szerinti számítási módszerrel kerülnek meghatározásra, amik az adott épület (önálló rendeltetési egység, lakás, stb.) energetikai teljesítőképességét tartalmazzák.
A tanusítványból megállapítható, hogy milyen energetikai korszerűsítéssel lehet javítani az eredeti besoroláson. A tanúsítvány a legjobb (AA++) minősítéstől a legrosszabbig (JJ) terjed, de fontos megjegyezni, hogy jogszabályi megfelelés szempontjából legalább a “CC” besorolás elérése javasolt.
Előnyök
Az energetikai tanusítvány elkészítése számos esetben kötelező pályázati elem, ugyanakkor ennél sokkal többet nyújt, mivel a tanúsítvány megléte a következő előnyökkel is jár:
Az elkészített energetikai tanúsítvány 10 évre szól, kiállítását teljes körű jogosultsággal rendelkező munkatársaink végzik el, egyedi vonalkóddal ellátott vízjeles papiron.
Árajánlat
Az energetikai tanusítvány elkészítésének árajánlatához a következő adatokra van szükségünk:
Az energetikai tanúsítványt csatolt szolgáltatásként, kedvezőbb áron is igényelhető abban az esetben, ha a tanúsítvány megléte kötelező pályázati feltétel: például az épületek működésénél fellépő energiaveszteségeket feltáró és az energiahatékony korszerűsítési megoldásokat tartalmazó energia audit részeként. Ez az audit a középületek energetikai felmérését és rekonstrukcióját célzó, az ÚSzT keretében meghirdetett Energiahatékony Épületfelújítási Program egyik kiemelt alprogramja!
Rendeletek és határozatok
A kormány 176/2008 sz. rendelete értelmében kötelező az épületek energetikai minősítése és az ahhoz kapcsolodó energetikai tanusítvány kiállítása a következő esetekben:
Továbbá a hatósági rendeltetésű, 1000 m2-nél nagyobb hasznos alapterülettel rendelkező állami tulajdonú közhasználatú épületek esetében, ahol a középületek energetikai felmérése és rekonstrukciója az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) keretében meghirdetett Energiahatékony Épületfelújítási Program egyik kiemelt alprogramja.
További kapcsolódó rendeletek és határozatok